ma kili lili mi

Altruism, alternative cultures, technology, simple living, sustainability, primitivism, etc.
Altruismo, alternativaj kulturoj, teĥnologio, simpla vivado, daŭrigebleco, primitivismo
jan sewi kasi
Posts: 23
Joined: Mon Feb 04, 2013 3:21 pm

ma kili lili mi

Post by jan sewi kasi »

Mi pali lon ma kili lili mi. Ni li pona tawa mi. Mi pali mute ala tan mi kepeken lili e ilo. Mi pakala ala e supa. Taso mi pana e kili lili sin lon sewi supa. Tenpo ali la kasi moli li lon sewi supa. Ni li pona tawa pona ma kili lili en kili ali en moku mi.

A bit of practice for me. Learnt basic vocab, grammar needs some work. Corrections more than welcome.
janKipo
Posts: 3064
Joined: Fri Oct 09, 2009 2:20 pm

Re: ma kili lili mi

Post by janKipo »

no relative clauses in tp; you have to use two sentences generally (work-arounds are a lot later in the course) so'mi pali mute tan ni: mi kepeken lili e ilo' (no 'e' with 'kepeken')
I know it's a bed in English, but 'ma' is probably better for soil here.
'pana' is a verb of motion, so probably 'pana e kili lili sin tawa sewi supa' for scattering or 'lon insa pi ...' for digging in.
Again, several sentences help; ni li pona tawa ni: ona li pona e ma pi kili lili e kili ali e moku mi' (one possible interpretation; there are several others.

tp sentence do not begin with a capital letter (only names get capitalized)
jan sewi kasi
Posts: 23
Joined: Mon Feb 04, 2013 3:21 pm

Re: ma kili lili mi

Post by jan sewi kasi »

Tenpo suno ni la talo sewi li kama anpa. ni li pona tawa ma kili lili mi. ali li laso mute.

Pona, jan Kipo.

I wasn't thinking "bed", just "horizontal surface", which was for ground. At the end I changed it to ma.
Think I need to learn more about "lon". lon insa pi... = location inside of/ under?
Yes, I knew abut the capital etters, but my tablet automatically does capital letters after full stops, and I was feeling lazy. I'll strive not to. :)
janKipo
Posts: 3064
Joined: Fri Oct 09, 2009 2:20 pm

Re: ma kili lili mi

Post by janKipo »

I'm painfully familiar with autocaps; I just noted the problem in case it was deliberate. The rest looks good.
jan sewi kasi
Posts: 23
Joined: Mon Feb 04, 2013 3:21 pm

Re: ma kili lili mi

Post by jan sewi kasi »

kasi mute lili li pana ala kili tan ni: pipi pi muko suwi li pali e lupa lili lon kasi kule. pipi li pana ala e ijo jelo. kasi kule li ken ala unpa. kasi kule li moli li pali ala e kili. taso mi pilin pona tan ni: ale li moli ala. mi jo e kili mute lili.
janKipo
Posts: 3064
Joined: Fri Oct 09, 2009 2:20 pm

Re: ma kili lili mi

Post by janKipo »

'pana ala e kili'
sina sona ala sona e ni: pipi pi moku suwi li pali e ni? ni li sin tawa mi.
jan sewi kasi
Posts: 23
Joined: Mon Feb 04, 2013 3:21 pm

Re: ma kili lili mi

Post by jan sewi kasi »

janKipo wrote:'pana ala e kili'
a pona
sina sona ala sona e ni: pipi pi moku suwi li pali e ni? ni li sin tawa mi.
sona. ni li sin kin tawa mi.
uta linja pi pipi ni li lili. kasi kute li suli. pipi li ken jo e moku suwi tan ni: pali e lupa lili lon kasi kule.
pipi ali ala li pali e ni: https://en.wikipedia.org/wiki/Nectar_robbing

(kin = too/also?)
janKipo
Posts: 3064
Joined: Fri Oct 09, 2009 2:20 pm

Re: ma kili lili mi

Post by janKipo »

prob 'tawa mi kin' since you are the new information, not "news" ('kin' does mean "too" but attaches to the new component, not the matrix -- English sloppy usage notwithstanding).
'ona li pali e lupa' tp doesn't (so far) allow dropping even the most obvious subjects.
jan sewi kasi
Posts: 23
Joined: Mon Feb 04, 2013 3:21 pm

Re: ma kili lili mi

Post by jan sewi kasi »

pona mute :)

tenpo suno ni la telo sewi mute li kama anpa. ona li pona tawa ma kili lili mi.
User avatar
jan Seloki
Posts: 56
Joined: Mon Aug 12, 2019 1:51 pm

Re: ma kili lili mi

Post by jan Seloki »

What is 'sewi supa' meant to be? I could be wrong but I don't think I've ever seen 'taso' used at the beginning of a sentence. Maybe something like 'mi pana e kili lili sin taso lon sewi supa' or '...lon sewi supa taso'. It's hard to know without it being clear what you were trying to say. As jan Kipo said only names (non-toki pona words) are capitalized. Bed (not flower bed) is usually supa lape.
人り有え人上ら人り要物無。
ین لی یۆ إ ین سوی لا ین لی ئولی أۆ إ ئیو ألا
.ין לי יו א ין סוי לה ין לי וילה ייו אלה
ܝܲܢ ܠܝܼ ܝܘܿ ܥܹ ܝܲܢ ܣܹܘܝܼ ܠܲܐ ܝܲܢ ܠܝܼ ܘܝܼܠܹܥ ܝܼܝܘܿ ܐܲܠܲܐ.
ญนํลีโญเอะญนํเศะวีลญนํลีวีเละอีโญอล.
Post Reply