toki! mi pini kama sona e toki pona lon tenpo pi pini lili.

Community: Meet and greet, introductions, networking, gatherings, events, what's new in your life?
Komunumo: Interkoniĝo, sinprezentoj, socia retumado, renkontiĝoj, eventoj, kio novas en via vivo?
User avatar
jan Pinsen
Posts: 51
Joined: Wed Feb 11, 2015 4:19 pm
Location: ma Netelan

toki! mi pini kama sona e toki pona lon tenpo pi pini lili.

Post by jan Pinsen »

Hello! I recently finished learning Toki Pona.

jan ale o, toki! nimi mi li Pinsen. mi kama tan ma Netelan. mi pakala e toki kepeken toki pona la sina mute o toki e ni tawa mi :)
Hello everyone! My name is Vincent. I'm from the Netherlands. Please tell me if I make any mistakes in my Toki Pona :)

mi sona ala e ijo pi mute lili. taso mi toki e ni lon lipu pi nimi ni: kama sona toki.
There are a few things I don't understand, but I'll discuss these on the board "kama sona toki".

sina toki tawa mi la mi pilin pona!
I'd be glad for you to talk to me!
janKipo
Posts: 3064
Joined: Fri Oct 09, 2009 2:20 pm

Re: toki! mi pini kama sona e toki pona lon tenpo pi pini lili.

Post by janKipo »

kama pona tawa toki pona, jan Pinsen o.
nimi sina li nimi 'Pinsen' (mi lukin kama e nimi 'Winsen')
'Lon tenpo lili pini' anu ken la 'tempo pini lili'
toki e ijo ni
lipu pi nimi 'kama sona toki'
o sitelen mute. ni li pona.
User avatar
jan Pinsen
Posts: 51
Joined: Wed Feb 11, 2015 4:19 pm
Location: ma Netelan

Re: toki! mi pini kama sona e toki pona lon tenpo pi pini lili.

Post by jan Pinsen »

pona, jan Kipo o!

mi lukin e lipu ni. ni li pana e nimi "Pinsen" tawa mi.

lon ante la, mi lukin e nimi mute ni: "lon tenpo lili pini". taso, tenpo ni la mi toki pini e "tenpo pi pini lili".

tenpo ni la, mi sona e ijo ante ni: sina toki e ona.

tenpo kama la, mi wile sitelen mute :)
janKipo
Posts: 3064
Joined: Fri Oct 09, 2009 2:20 pm

Re: toki! mi pini kama sona e toki pona lon tenpo pi pini lili.

Post by janKipo »

There are dozens of sets of instructions for building names in tp and, so long as the results obey the phonological restrictions, all of them are right. as is just plopping down letters at random, if you like the results.
User avatar
jan Pinsen
Posts: 51
Joined: Wed Feb 11, 2015 4:19 pm
Location: ma Netelan

Re: toki! mi pini kama sona e toki pona lon tenpo pi pini lili.

Post by jan Pinsen »

Right :) I went with "Winsen" at first, but then I switched when I found that site, but someone else still called me "jan Winsen". I have no strong feelings about it either way, so long as it obeys the rules of which syllables are allowed in the language I guess (which is the case for both these options).
User avatar
janAetherStar
Posts: 146
Joined: Sat May 25, 2013 3:23 am
Contact:

Re: toki! mi pini kama sona e toki pona lon tenpo pi pini lili.

Post by janAetherStar »

nimi "Pinsen" li pona. nimi "Winsen" li ike lili tan ni: nimi "Wi" en nimi "Ji" en nimi "Ti" li ike. kama pona tawa toki pona! :D o sitelen mute!
ale li pona. :)
sina o sona e ni.
User avatar
jan Pinsen
Posts: 51
Joined: Wed Feb 11, 2015 4:19 pm
Location: ma Netelan

Re: toki! mi pini kama sona e toki pona lon tenpo pi pini lili.

Post by jan Pinsen »

mi sona e ni tawa nimi "ti" en nimi "ji" en nimi "wo" en nimi "wu". taso mi sona ala e ni tawa nimi "wi". ona li toki ala e nimi ni lon lipu ni.

pona, janAetherStar!
janKipo
Posts: 3064
Joined: Fri Oct 09, 2009 2:20 pm

Re: toki! mi pini kama sona e toki pona lon tenpo pi pini lili.

Post by janKipo »

'wi' appears to be ok in pu. the official objections to 'ji', 'wu', 'wo' and 'ti' was that they were not distinctive enough and that does not apply to to 'wi' any more than it would to 'jo'.
not sure about 'tawa' here, the about ess problem has been only partially (and perhaps unsatisfactorily) solved with 'toki e ijo X'
User avatar
jan Wesi
Posts: 16
Joined: Wed May 28, 2014 8:34 pm
Location: ma Mewika

Re: toki! mi pini kama sona e toki pona lon tenpo pi pini lili.

Post by jan Wesi »

jan Pinsen o, kama pona!

My Toki Pona name is also a bit different than my real name. I was watching a YouTube video and someone gave themself a name that I would've chosen for myself. They aren't active in the TP community, but seeing as there are so few TP users, I wanted to remain unique. Besides, my current name is more in line with my Esperanto pen name. (I'm Rejsi on lernu).
jan ali li palisa pi kasi sama :D
janKipo
Posts: 3064
Joined: Fri Oct 09, 2009 2:20 pm

Re: toki! mi pini kama sona e toki pona lon tenpo pi pini lili.

Post by janKipo »

And, of course, your tp name need not have anything to do with your native name, certainly not anything phonological. But it those names are a handy starting point.
Post Reply