toki!

Community: Meet and greet, introductions, networking, gatherings, events, what's new in your life?
Komunumo: Interkoniĝo, sinprezentoj, socia retumado, renkontiĝoj, eventoj, kio novas en via vivo?
Post Reply
jan Tomini
Posts: 6
Joined: Wed Mar 05, 2014 11:00 am

toki!

Post by jan Tomini »

toki! mi jan Tomini. mi mije. mi jan suli.

mi pali e pali pona. sike tu li pona tawa mi. mi toki e toki Epelanto.
toki e ni la mi kama suli pi toki pona. ni li pona.

toki li pona tawa mi.

ale li pona!
jan Tomini
oleso
Posts: 6
Joined: Sun Feb 02, 2014 12:11 pm

Re: toki!

Post by oleso »

toki!

mi wile e ni: mi kama sona e toki Epelanto (e toki Posuka, e toki Losi...).
janKipo
Posts: 3064
Joined: Fri Oct 09, 2009 2:20 pm

Re: toki!

Post by janKipo »

jan Tomini o, kama pona tawa toki pona.
sina tawa pali pona sina kepeken sike tu anu seme? sina wile toki e nimi 'ni toki kepeken toki Epelanto' anu 'toki e ijo pi toki Epelanto'
mi sona ala e nimi 'toki e ni la' anu nimi 'kama suli pi toki pona' "speakin of that"? ""became big of tp"?
Kuti
Posts: 358
Joined: Sun Feb 28, 2010 3:48 pm

Re: toki!

Post by Kuti »

bonvenon
kama pona
jan Tomini
Posts: 6
Joined: Wed Mar 05, 2014 11:00 am

Re: toki!

Post by jan Tomini »

janKipo wrote:jan Tomini o, kama pona tawa toki pona.
mi wile!
janKipo wrote:sina tawa pali pona sina kepeken sike tu anu seme?
sike tu.
sike tu li pona li ilo tawa pona. mi jo e sike tu e sike tu pi lape lili e sike tu pi tenpo lete. sike tu ale li pona mute!
janKipo wrote:sina wile toki e nimi 'ni toki kepeken toki Epelanto' anu 'toki e ijo pi toki Epelanto'
ala. mi toki e toki Epelanto. mi tawa e ma pi toki Epelanto. ma ni mi poka jan Male. jan Male li sona e mi. mi kama sona pi toki pona!
janKipo wrote:mi sona ala e nimi 'toki e ni la' anu nimi 'kama suli pi toki pona' "speakin of that"? ""became big of tp"?
a! mi pakala! mi wile toki e ni: mi kama sona pi toki pona.
janKipo
Posts: 3064
Joined: Fri Oct 09, 2009 2:20 pm

Re: toki!

Post by janKipo »

jan Tomini wrote:
janKipo wrote:sina tawa pali pona sina kepeken sike tu anu seme?
sike tu.
sike tu li pona li ilo tawa pona. mi jo e sike tu e sike tu pi lape lili e sike tu pi tenpo lete. sike tu ale li pona mute!
nap bike? recumbent? If so, I love it, though I (Lojban trained) would have said 'sike tu supo'. winter bike= knobby tires or skis and a pedal driven paddle wheel>
janKipo wrote:sina wile toki e nimi 'ni toki kepeken toki Epelanto' anu 'toki e ijo pi toki Epelanto'
ala. mi toki e toki Epelanto. mi tawa e ma pi toki Epelanto. ma ni mi poka jan Male. jan Male li sona e mi. mi kama sona pi toki pona!
"I say Esperanto", which makes no sense, so either "I say 'Esperanto'" 'mi toki e nimi 'Epelanto'' or "I utter a message of Esperanto" (in any of several meanings) ' mi toki e toki pi toki Epelanto' or one of my earlier suggestions, "I speak Esperanto" or "I talk about Esperanto". probably 'mi tawa ma' since you are not moving the country anywhere. 'ma ni la', probably.
jan Tomini
Posts: 6
Joined: Wed Mar 05, 2014 11:00 am

Re: toki!

Post by jan Tomini »

Yes! Recumbent :)
sike tu supa li nimi pona! :)

Yes! Winter bike (with spike tires made in Finnland). :D

Well how to say: I speak E-o?
mi sona pi toki Epelanto?
janSilipu
Posts: 288
Joined: Tue Aug 09, 2011 9:21 am

Re: toki!

Post by janSilipu »

Or 'e toki Epelanto' or 'mi toki kepeken toki Epelanto'. I have to admit that the decision to use 'kepeken' has become controversial again after several years as established usage, but it is still the established usage.
Post Reply