toki e jan ale!

Community: Meet and greet, introductions, networking, gatherings, events, what's new in your life?
Komunumo: Interkoniĝo, sinprezentoj, socia retumado, renkontiĝoj, eventoj, kio novas en via vivo?
Post Reply
jAn.KaLeN
Posts: 1
Joined: Sat Jun 05, 2010 9:04 pm

toki e jan ale!

Post by jAn.KaLeN »

(lili ala la o pona e sitelen toki mi!) kulupu pi toki pona o, toki! tenpo pini lili la mi kama sona e toki pona. mi kama sona kepeken e lipu pi jan Pije. tenpo ni la mi pilin wawa lon kulupu toki ni. mi wile pana e pona tawa kulupu ni. ken la mi pali e ni: tenpo kama la mi sitelen e lipu toki "Tao Te Ching" kepeken toki pona. pona... mi ken pali e seme tawa pana e pona?
janKipo
Posts: 3064
Joined: Fri Oct 09, 2009 2:20 pm

Re: toki e jan ale!

Post by janKipo »

o kama pona tawa toki pona.
kulupu ni li pana e pona tawa sitelen ali pi toki pona. taso sitelen pi jan Lasi li ike mute (difficult, not bad). jan mute li pali e sitelen pi esun toki pi lipu ni. ali li sama ala. taso sina pali e pona sina. ali li pona.
janMato
Posts: 1545
Joined: Wed Dec 02, 2009 12:21 pm
Location: Takoma Park, MD
Contact:

Re: toki e jan ale!

Post by janMato »

It's been done before. Here is one. Some of the other ones appear to be lost. jan Sonja has a translation to English.

Here is a daoist story that seems easy to translate to toki pona:

jan li tawa pali. jan li pali e pakala li anpa lon telo anpa pi linja telo. jan ni li nasa li pali ala. ni li sama ni: jan li wile ala utala e telo. lili la jan li tawa li kama lon ma li moli ala.

jan mute li lukin e ni. jan li wile sona e ni: "sina moli ala tan seme? tenpo pini lili la sina utala ala e telo." jan nasa li toki e ni: "mi utala e telo la kin la telo li moli e mi."


"A Taoist story tells of an old man who accidentally fell into the river rapids leading to a high and dangerous waterfall. Onlookers feared for his life. Miraculously, he came out alive and unharmed downstream at the bottom of the falls. People asked him how he managed to survive. "I didn't struggle," he said. "I accommodated myself to the water and just went with its flow."
Last edited by janMato on Sun Sep 05, 2010 4:50 pm, edited 1 time in total.
janKipo
Posts: 3064
Joined: Fri Oct 09, 2009 2:20 pm

Re: toki e jan ale!

Post by janKipo »

Maybe 'tawa ma' rather than 'lon' (which says he was already on land when he came)
But this story is hardly DDJ.
Post Reply