Re: www.briskfeetinn.com offers wholesale nike and jordan sh

Signs and symbols: Writing systems (hieroglyphs, nail writing) and Signed Toki Pona; unofficial scripts too
Signoj kaj simboloj: Skribsistemoj (hieroglifoj, ungoskribado) kaj la Tokipona Signolingvo; ankaŭ por neoficialaj skribsistemoj
Post Reply
Kuti
Posts: 358
Joined: Sun Feb 28, 2010 3:48 pm

Re: www.briskfeetinn.com offers wholesale nike and jordan sh

Post by Kuti »

MESSAGE DELETED
Last edited by Kuti on Thu Feb 01, 2018 4:08 am, edited 1 time in total.
janMato
Posts: 1545
Joined: Wed Dec 02, 2009 12:21 pm
Location: Takoma Park, MD
Contact:

Re: www.briskfeetinn.com offers wholesale nike and jordan sh

Post by janMato »

ni li lon. jan mute pi ma pi toki pona li wile ala e len. jan ni li tawa noka kepeken ala len. jan ni li wile ala pali tawa ni: jan ni li kama jo e mani tawa len.

tan ni la mi pilin jan pi ma pi toki pona li wile ala len. li kepeken ala e len sijelo.
janKipo
Posts: 3064
Joined: Fri Oct 09, 2009 2:20 pm

Re: www.briskfeetinn.com offers wholesale nike and jordan sh

Post by janKipo »

janMato wrote:ni li lon. jan mute pi ma pi toki pona li wile ala e len. jan ni li tawa noka kepeken ala len. jan ni li wile ala pali tawa ni: jan ni li kama jo e mani tawa len.

tan ni la mi LI pilin E NI:jan pi ma pi toki pona li wile ala len. li kepeken ala e len sijelo.
??
janMato
Posts: 1545
Joined: Wed Dec 02, 2009 12:21 pm
Location: Takoma Park, MD
Contact:

Re: www.briskfeetinn.com offers wholesale nike and jordan sh

Post by janMato »

janKipo wrote:
janMato wrote:ni li lon. jan mute pi ma pi toki pona li wile ala e len. jan ni li tawa noka kepeken ala len. jan ni li wile ala pali tawa ni: jan ni li kama jo e mani tawa len.

tan ni la mi pilin E NI:jan pi ma pi toki pona li wile ala len. li kepeken ala e len sijelo.
??
This is true. The people of toki pona land don't want (need) cloths. These people run (around) with no cloths. These people don't want to do this: a person comes to have money for clothing. (They won't want to work for wages for clothing)

Because of this, I think. the people of toki pona land don't want cloth (bolts of fabric), they don't use cloths (the stuff you buy at Macy's).

Yup, another case of accidental subordination.
janKulisa
Posts: 25
Joined: Wed Jan 14, 2015 5:51 pm

Re: www.briskfeetinn.com offers wholesale nike and jordan shoes

Post by janKulisa »

So... Toki Pona Land is inhabited by lazy naked people? Interesting hypothesis, but what does* this have to do with writing systems?

*or did, rather as the thread is five yrs old...
sike lawa ni
li ike tawa mi
janKipo
Posts: 3064
Joined: Fri Oct 09, 2009 2:20 pm

Re: www.briskfeetinn.com offers wholesale nike and jordan shoes

Post by janKipo »

A response to a piece of spam that just happened to turn up on this page rather than some more appropriate one.
Post Reply