toma tawa sin

Language learning: How to speak Toki Pona, translation problems, advice, memory aids, tools and methods to learn Toki Pona and other languages faster
Lingva lernado: Kiel paroli Tokiponon, tradukproblemoj, konsiloj, memoraj helpiloj, iloj kaj metodoj por pli rapide lerni Tokiponon kaj aliajn lingvojn
Post Reply
aikidave
Posts: 106
Joined: Thu Oct 01, 2009 12:07 pm
Location: Boston, MA
Contact:

toma tawa sin

Post by aikidave »

tenpo suno pini la kulupu mama mi li kama jo e tomo tawa ante. tomo tawa li sin ala. tenpo pini la jan wan li jo e tomo tawa ni. tomo tawa li jo e wawa pi sike tu tu. kon en sewi ike la ona li lawa pona. tomo tawa Jeep li nimi e tomo tawa. ona li pimeja. tenpo mute la mi awen lon linja. mi wile e lipu sin pi jo tomo tawa e ijo nanpa. meli mi li pana sona tawa musi pi tenpo lete. kon en sewi ike la meli mi li ken tawa kepeken tomo tawa ni.

Comments / suggestions please.
pona
Dave

Yesterday my family bought another car. It is not new. It had one previous owner. It has 4 wheel drive. It drives good in the bad weather. It is a Jeep. It is black. I waited a long time in line to get a new registration (paper of car ownership) and license plates. My wife teaches figure skating (winter sports). She can get to work using this car in bad weather.
jan-ante
Posts: 541
Joined: Fri Oct 02, 2009 4:05 pm

Re: toma tawa sin

Post by jan-ante »

aikidave wrote: tomo tawa Jeep li nimi e tomo tawa.
Jeep li nimi pi tomo tawa. use e only after verbs
meli mi li pana sona tawa musi pi tenpo lete
meli mi li pana sona pi tawa musi lon tenpo lete
my wife teaches dancing in winter
meli mi li pana sona pi tawa musi lon telo kiwen
my wife teaches dancing on ice
kon en sewi ike la
i am not sure how one should say "weather" in toki pona, but is would suggest the second japanese calque for this night: kon sewi (without "en"), or pilin sewi. japanese say tenki, ten - sky, ki - spirit, spirit of sky
janKipo
Posts: 3064
Joined: Fri Oct 09, 2009 2:20 pm

Re: toma tawa sin

Post by janKipo »

Akidave writes:
tenpo suno pini la kulupu mama mi li kama jo e tomo tawa ante. tomo tawa li sin ala. tenpo pini la jan wan li jo e tomo tawa ni. tomo tawa li jo e wawa pi sike tu tu. kon en sewi ike la ona li lawa pona. tomo tawa Jeep li nimi e tomo tawa. ona li pimeja. tenpo mute la mi awen lon linja. mi wile e lipu sin pi jo tomo tawa e ijo nanpa. meli mi li pana sona tawa musi pi tenpo lete. kon en sewi ike la meli mi li ken tawa kepeken tomo tawa ni.

Weka e nimi 'wan' tan kulupu 'jan wan'. aun sina wile toki wawa e ni: jan wan taso li jo e ona.

mi sona e ni: kulupu lipu nimi li toki e ni: kulupu 'kon e sewi' li sona e nimi Inli "weather" taso mi sona ala e kulupu ni. mi pilin e ni: 'pali kon' anu 'lon kon' anu ante mute li pona mute.

sin la tomo tawa li nimi ala. ken nimi 'Jeep' (Sipi) li nimi pi tomo tawa kin la tawa tomo li nimi ala e ijo. jan taso li nimi e ijo.

jan li pana sona e ijo la ijo li jan pi kama sona anu li sona pana. mi sona ala. taso mi pilin e ni: ona li sona pana tan ni: sona pana li lon monsi nimi 'e' lon monsi nimi 'pana' en nimi 'sona'. jan pi kama sona li kama lon monsi nimi 'tawa', tan ni la sina wile toke e kulupu ni: 'meli mi li pana sona e tawa musi pi tenpo lete' (Winter Dance) anu 'meli mi li pana sona e tawa musi lon tenpo lete' (teaches in the winter, probably what meant.)
jan-ante
Posts: 541
Joined: Fri Oct 02, 2009 4:05 pm

Re: toma tawa sin

Post by jan-ante »

jan-ante wrote: meli mi li pana sona pi tawa musi lon tenpo lete
my wife teaches dancing in winter
meli mi li pana sona pi tawa musi lon telo kiwen
my wife teaches dancing on ice
many thanks to jan Kipo, now i see my mistake. it should be:
meli mi li pana e sona pi tawa musi
to me, it is not a good idea to use pana sona as a complexs verb, its meaning is not straightforward. but pana e sona is clear: to give knowledge, i.e. to teach. although pana sona works fine as a "noun" - source of knowledge
janKipo
Posts: 3064
Joined: Fri Oct 09, 2009 2:20 pm

Re: toma tawa sin

Post by janKipo »

pilin mi li pona lili. pilin pi jan ante li pona mute. pona.
aikidave
Posts: 106
Joined: Thu Oct 01, 2009 12:07 pm
Location: Boston, MA
Contact:

Re: toma tawa sin

Post by aikidave »

aikidave wrote:tomo tawa Jeep li nimi e tomo tawa.
I'm still trying to get comfortable at naming things in tp. I see now that the above doesn't make sense because a car cannot name itself, among other things. I also messed up using the formula: "x is the name of y"; I need a 'pi' in there, not a 'e'.
If I understand janKipo correctly, I should have written: nimi Jipi li nimi pi tomo tawa kin.

Thanks for the 'pana e sona' - giving knowledge discussion too. I see how this makes the meaning clearer.
janKipo
Posts: 3064
Joined: Fri Oct 09, 2009 2:20 pm

Re: toma tawa sin

Post by janKipo »

Yup! even nimi 'Jipi' li nimi pi tomo tawa.
Post Reply