Dave's writing - closing up the garden

Language learning: How to speak Toki Pona, translation problems, advice, memory aids, tools and methods to learn Toki Pona and other languages faster
Lingva lernado: Kiel paroli Tokiponon, tradukproblemoj, konsiloj, memoraj helpiloj, iloj kaj metodoj por pli rapide lerni Tokiponon kaj aliajn lingvojn
Post Reply
aikidave
Posts: 106
Joined: Thu Oct 01, 2009 12:07 pm
Location: Boston, MA
Contact:

Dave's writing - closing up the garden

Post by aikidave »

tenpo suno li kama lili. lete lili li lon. kasi mi li kama moli. ma kasi mi li pini tawa tenpo sike ni. mi pilin ike. mi weka e kasi moli. mi weka e kasi ike. mi tawa e ona tawa nena pi ma pona. mi pana e ma pona tawa ma kasi mi. tenpo pini lili la ma kasi mi li pali e kasi Tomatoes e kasi Carrots e kasi Beans. tenpo sike pini la mi pana e kasi loje lili pi tu tu. tenpo ni la suli pi kasi loje li sama mi.

Please provide comments / corrections. I'm not sure about the last sentence, if I used 'sama' correctly. Thanks.

The days are getting shorter. It is getting cold. My plants are dying. My garden is finished for this year. I am sad. I am removing the dead plants. I am removing weeds. I move them to the compost pile. I am adding finished compost to my garden. Last month, my garden produced tomatoes, carrots and beans. Last year I planted 4 baby redwood trees. Now they are the same height as me.
jan-ante
Posts: 541
Joined: Fri Oct 02, 2009 4:05 pm

Re: Dave's writing - closing up the garden

Post by jan-ante »

toki sina li pona mute
tawa e ona tawa nena pi ma pona. mi pana e ma pona tawa ma kasi mi.
according to official dictionary, ma is land, area, but not a soil. to me, soil could be described as ko, or ko anpa or ko pi anpa kasi
tenpo sike pini la mi pana e kasi loje lili pi tu tu
if you add "tawa ma kasi mi", this could be more understandable
Post Reply