Toki!

Archives from the old Yahoo! group
Arĥivoj de la malnova Yahoo!-grupo
Pierre Morin

Re: Toki!

Post by Pierre Morin »

tenpo suna nanpa tu, tenpo mun nanpa luka tu tu.jan pona mi o, toki!mi pilin ike! tenpo pini la,  sitelen mute mi li awen weka tan kulupu ni. tenpo suno pini la, tempo sama la, sitelen ni li tawa lon insa kulupu toki ni!tan ni la, tan tenpo ni la, mi sitelen e tenpo suno seme lon sewi pi sitelen kama mi.Peto Kepeka
Helmut Voigt

Re: Toki!

Post by Helmut Voigt »

At a first glance, I understand "akesi lawa" as being a "ruling/reigning reptile", i.e. literally: tyrannosaurus rex! jan ElumutuJohn E Clifford <clifford-j@sbcglobal.net> schrieb: --- MorphemeAddict@wmconnect.com wrote:> In a message dated 8/31/2007 6:38:42 PM Central Daylight Time, > clifford-j@sbcglobal.net writes:> > > > (I'm> > still not perfectlysure whether akesi lawa is the ruler of the toads or a > > toad this lives in my> > head and eats my brains. Since I am eating him, the latter seems fairer.) > > > > Both interpretations are valid, I think. Deciding which interpretation to > use is where context and reasonableness come in.> Just so; the problem is that with examples of this sort, there is no context. Yahoo! Clever - Sie haben Fragen? Yahoo! Nutzer antworten Ihnen.
krazykitkatkaitlin

toki!

Post by krazykitkatkaitlin »

mi jan Kaitlin tan Oselija. mi kama sona e toki pona tawa tenpo muteala. taso mi musi e ona. mi pona mute ala. sina pona ala pona e toki mi?sina mute kama sona e toki pona tawa tenpo seme?
ricky.genova

toki!

Post by ricky.genova »

toki tawa jan ale lon. mi jan Riccardo.mi sin tawa toki pona en toki pona kulupu.tenpo suno ni kin e nimi mula mi sitelen te lili.mi wile sona e ni: nimi mute mi li pona ala pona?(tenpo sitelen la mi wile sitelen e nimi "iki" tan ona li kalama pona)***************--- wile e tomo sona ---tenpo lonla iki li tokitawa mi e ni: mi wile kama sona e seme lipu.tenpo lonla mi kentawa lape.
Jim Henry

Re: toki!

Post by Jim Henry »

On Fri, Dec 5, 2008 at 6:04 PM, ricky.genova <ricky.genova@yahoo.it> wrote:> toki tawa jan ale lon. mi jan Riccardo.> mi sin tawa toki pona en toki pona kulupu.o kama pona!> tenpo suno ni kin e nimi mula mi sitelen te lili.> mi wile sona e ni: nimi mute mi li pona ala pona?mi sona ala e toki sina."nimi mula"?"te"?> (tenpo sitelen la mi wile sitelen e nimi "iki" tan ona li kalama pona)nimi "iki" li lon ala.> --- wile e tomo sona --->>> tenpo lon> la iki li toki> tawa mi e ni:"...li toki e ni tawa mi:">> mi wile kama sona> e seme lipu.?"I want to learn what page?"= "mi wile kama sona e lipu seme?"> tenpo lon> la mi ken> tawa lape.a a a.--Jim Henryhttp://www.pobox.com/~jimhenry/
ricky.genova

Re: toki!

Post by ricky.genova »

--- In tokipona@yahoogroups.com, "Jim Henry" <jimhenry1973@...> wrote:> > tenpo suno ni kin e nimi mula mi sitelen te lili.> > mi wile sona e ni: nimi mute mi li pona ala pona?>> mi sona ala e toki sina.>> "nimi mula"?> "te"?---> tenpo suno ni kin la mi sitelen e nimi mute lili.nimi ni li pona?> > tenpo lon> > la iki li toki> > tawa mi e ni:>> "...li toki e ni tawa mi:"pona!> > mi wile kama sona> > e seme lipu.>> ?"I want to learn what page?"> = "mi wile kama sona e lipu seme?"Mi wile toki e toki mute "which pages I had to learn".toki mute "mi wile kama sona e lipu seme" li pona ala pona?Pona tan ali a!jan Riccardo
Jim Henry

Re: Re: toki!

Post by Jim Henry »

2008/12/8 ricky.genova <ricky.genova@yahoo.it>:> --- In tokipona@yahoogroups.com, "Jim Henry" <jimhenry1973@...> wrote:>> mi sona ala e toki sina.> ---> tenpo suno ni kin la mi sitelen e nimi mute lili.>> nimi ni li pona?a. mi sona.>> > mi wile kama sona>> > e seme lipu.>>>> ?"I want to learn what page?">> = "mi wile kama sona e lipu seme?">> Mi wile toki e toki mute "which pages I had to learn".> toki mute "mi wile kama sona e lipu seme" li pona ala pona?"seme" is only a question word, not a relativizer-- it doesn't serve a double purpose like thewh-words in English. So the speaker instanza 1 is asking the listener (the speakerof the poem) which pages he (the firstspeaker) has to learn, not telling him whichpages he must learn. For the latter sense,I would say something like:tenpo (ni / lon) la ona li toki e ni tawa mi:mi wile kama sona e lipu (mute) ni.I'm not sure what you're going for with"tenpo lon la".--Jim Henryhttp://www.pobox.com/~jimhenry/
Liogab11

Re: toki!

Post by Liogab11 »

I know you're new to Toki Pona, but even I can't understand your poem. Perhapsif you sent in an English translation, we might be able to help you.--- On Sat, 6/12/08, ricky.genova <ricky.genova@yahoo.it> wrote:From: ricky.genova <ricky.genova@yahoo.it>Subject: [tokipona] toki!To: tokipona@yahoogroups.comDate: Saturday, 6 December, 2008, 7:04 AMtoki tawa jan ale lon. mi jan Riccardo.mi sin tawa toki pona en toki pona kulupu.tenpo suno ni kin e nimi mula mi sitelen te lili.mi wile sona e ni: nimi mute mi li pona ala pona?(tenpo sitelen la mi wile sitelen e nimi "iki" tan ona li kalama pona)************ ***--- wile e tomo sona ---tenpo lonla iki li tokitawa mi e ni:mi wile kama sonae seme lipu.tenpo lonla mi kentawa lape. New Email addresses available on Yahoo!Get the Email name you've always wanted on the new @ymail and @rocketmail.Hurry before someone else does!http://mail.promotions.yahoo.com/newdomains/aa/[Non-text portions of this message have been removed]
jean-luc DESTREE

RE: toki!

Post by jean-luc DESTREE »

Ricky o toki !you are welcome/bienvenue/bonvenonken la sina wile kama sona e TP kepeken lipu awen sona ? sina pilin e seme ?o tawa ponajan JanlukaTo: tokipona@yahoogroups.comFrom: ricky.genova@yahoo.itDate: Fri, 5 Dec 200823:04:59 +0000Subject: [tokipona] toki!toki tawa jan ale lon. mi jan Riccardo.mi sin tawa toki pona en toki ponakulupu.tenpo suno ni kin e nimi mula mi sitelen te lili.mi wile sona e ni: nimimute mi li pona ala pona?(tenpo sitelen la mi wile sitelen e nimi "iki" tan onali kalama pona)***************--- wile e tomo sona ---tenpo lonla iki litokitawa mi e ni:mi wile kama sonae seme lipu.tenpo lonla mi kentawa lape._________________________________________________________________Email envoyé avec Windows Live Hotmail. Dites adieux aux spam et virus, passez àHotmail ! C'est gratuit !http://www.windowslive.fr/hotmail/default.asp[Non-text portions of this message have been removed]
ricky.genova

Re: toki!

Post by ricky.genova »

lipu awen sona li ijo "book"?Mi pilin e ni: mi ken mute lili kama sona e toki pona kepeken lipuawen sona.Sina toki e ni: lipu awen sona li lipu awen sona tawa toki pona anulipu awen sona tawa sona pi toki pona?(I mean:Yes I would learn TP a lil more.do you mean a book IN toki pona or a book ABOUT toki pona?)************tenpo lonla iki li tokie ni tawa mi:mi wile kama sonae lipu seme. (?)tenpo lonla mi kentawa lape.************toki Inli la nimi mute mi li ni:Now they have told mewhich pages I have to learn.Now i can go sleep.(in english it becomes a haiku!!! Never noticed!!!)pona tawa jan ale
Locked