He's driving me up the wall...

Discuss any other topic in here.
Diskutu ĉiujn aliajn temojn ĉi tie.
Post Reply
jan_Pusa
Posts: 97
Joined: Mon Oct 12, 2009 10:18 pm
Location: ma tomo Keson, ma Pilipina
Contact:

He's driving me up the wall...

Post by jan_Pusa »

tenpo ni la jan ni li (pakala!) mi ken ala lukin ala e ona!

mi pilin e ni: mi wile(need) toki tawa ona.
sina pilin seme tawa ni: mi toki tawa ona poka jan pona ona anu mi toki tawa ona (wan taso)?

xposted to lj community
olin jan li ike la ni li pakala mute.
Kung ang mahalin ka ay bawal, ito'y napakasakit.
janMato
Posts: 1545
Joined: Wed Dec 02, 2009 12:21 pm
Location: Takoma Park, MD
Contact:

Re: He's driving me up the wall...

Post by janMato »

jan_Pusa wrote:tenpo ni la jan ni li pana e(?) pakala! mi ken ala lukin ala e ona!

mi pilin e ni: mi wile toki tawa ona.
sina pilin e seme tawa ni: mi toki tawa jan pona poka ona anu wan taso la mi toki tawa ona
This guy is giving me grief. Can't even look at them! I feel like I should talk to them.
What do you think about this, I talk to their surrounding friends, or just as a singular unit, I talk to them?

mi sona ala e ijo pi pana pakala.
ni li lili ala lili? ni li lilli la o awen sona ala e ni.
ni li suli ala suli? ni li suli la o pali e kulupu nimi pi sona wili tawa jan pona poka ona. jan pona ona li pilin ala pilin e sama? ken la jan pona ona li sona e ni: tan seme la jan li pana e pakala.

tenpo kama la kama lili e pilin wawa. ni li tenpo pona tawa toki tawa jan pi pana pakala.

(keep in mind, my advice is driven in part by which sentences I can say in tp!)

English gloss:
I don't know the thing that gives insult. Is this a small thing? If small, forget about it.
If it is big, give a sentence of desiring knowelge to the friends surrounding this person. Do they feel the same? Maybe they know why this person is giving grief.

In time, the feelings will become smaller. That would be a good time to talk to the person who gave insult/grief.
Last edited by janMato on Sun Sep 05, 2010 5:16 pm, edited 9 times in total.
janKipo
Posts: 3064
Joined: Fri Oct 09, 2009 2:20 pm

Re: He's driving me up the wall...

Post by janKipo »

'ni li lili ala lili. lili la ... o awen sona/ pilin ala' and then the "about" part.
ala la ... Make with him a phrase of intentional wisdom for a friend? Not at all sure what this advise is, but it doesn't look good. 'pilin e seme'? or 'pilin ala pilin e sama'?
'tan seme LA'
'tenpo kama li lili e wawa pi pilin ni' (alt)
janMato
Posts: 1545
Joined: Wed Dec 02, 2009 12:21 pm
Location: Takoma Park, MD
Contact:

Re: He's driving me up the wall...

Post by janMato »

janKipo wrote:Make with him a phrase of intentional wisdom for a friend?
kulupu nimi pi sona wile. Sentence of knowledge (that is) desirable. A question.

Edits in bold, added a gloss.
janKipo
Posts: 3064
Joined: Fri Oct 09, 2009 2:20 pm

Re: He's driving me up the wall...

Post by janKipo »

I would have said 'wile sona' but would be hard pressed to explain why (I think it may be a verb-obj thing). I like the idea though.
'tempo kama la kama lili e pilin wawa' needs a subject -- what will diminish the strong feeling. maybe what I had or 'plilin wawa li kama lili' ("the strong feeling will diminish") or other variants. x li lili e y means "x makes y grow small/less / diminishes y"
jan_Pusa
Posts: 97
Joined: Mon Oct 12, 2009 10:18 pm
Location: ma tomo Keson, ma Pilipina
Contact:

Re: He's driving me up the wall...

Post by jan_Pusa »

jan_Pusa wrote: sina pilin seme tawa ni: mi toki tawa ona poka jan pona ona anu mi toki tawa ona (wan taso)?
Translation: What do you think? should I talk to him alone or with his friends?
olin jan li ike la ni li pakala mute.
Kung ang mahalin ka ay bawal, ito'y napakasakit.
janKipo
Posts: 3064
Joined: Fri Oct 09, 2009 2:20 pm

Re: He's driving me up the wall...

Post by janKipo »

sina pilin E seme [about this]
mi wile ala wile toki tawa ona taso [anu] mi wile ala wile toki tawa ona pi poka jan pona ona
Still don't have a firm "about" -- but I hope it isn't 'tawa'. I'm not sure how to join two full sentences with 'anu'. Maybe
'mi wile toki tawa ona taso anu tawa ona pi poka jan pona ona' Some of the discussion around 'anu' makes it sound like an inherent choice question.
Post Reply