"mi" li "mi mute"

Mind and thought: Wisdom, mental health, cognition, self-talk, consciousness, philosophy, psychology, optimizing your thinking, productivity hacks
Menso kaj penso: Saĝaĵoj, psiĥa sano, kogno, memparolado, psiĥa stato, filozofio, psikologio, rearanĝi sian pensadon, plibonigi sian produktokapablon
User avatar
janAetherStar
Posts: 146
Joined: Sat May 25, 2013 3:23 am
Contact:

"mi" li "mi mute"

Post by janAetherStar »

toki pona la, nimi nanpa li lon lili taso. nimi "mi" li ken nimi "mi" anu nimi "mi mute" anu nimi "mi tu". mi pilin e ni: mi kepeken nimi "mi", kepeken nasin pilin pi nimi "mi mute", la toki mi li kama pona. mi ken pilin pona e ni: mi en jan ale li wan. mi kama pilin e ni lon tenpo pi toki ni:
mama mi li lon tomo.
mi: sina jo ala jo e moku?
<pilin mi: mi tu li jo ala jo e moku? mi ken ala ken moku e moku pi mi tu? moku sina li moku mi. moku sina li moku pi mi tu.>
toki pona sin: mi jo ala jo e moku?

sina sona ala sona e sona ni e pilin mi? o toki! :)
lon pona :)
ale li pona. :)
sina o sona e ni.
User avatar
jan_Lope
Posts: 294
Joined: Sat Apr 06, 2013 1:30 pm
Location: mi lon ma tomo Pelin.
Contact:

Re: "mi" li "mi mute"

Post by jan_Lope »

jan AetherStar o, toki!

mi pilin e ni: pilin sina li pona. tenpo mute la "mi" li "mi mute".

pona!

BTW: The commas are confusing.
pona!
jan Lope
https://jan-lope.github.io
(Lessons and the Toki Pona Parser - A tool for spelling, grammar check and ambiguity check of Toki Pona)

On my foe list are the sockpuppets janKipo and janSilipu because of permanent spamming.
janKipo
Posts: 3064
Joined: Fri Oct 09, 2009 2:20 pm

Re: "mi" li "mi mute"

Post by janKipo »

mi telo taso e sitelen sina.
'toki pona la nanpa nimi li lili taso. nimi 'mi' li ken sona e nimi 'mi' taso anu nimi 'mi mute' anu nimi 'mi tu'. mi pilin e ni" mi kepeken nimi 'mi' kepeken sona pi 'mi mute' la toki mi li kama pona.' kama li pona
I like the commas, but the rules are not yet spelled out well (and I would put the comma after 'la' -- if I used one there at all) 'pilin pona e' looks strange because of the idiom 'pilin pona' "feel good" which here conflicts with the normal (the idiom is notoriously bad) "think well".

'tenpo mute la 'nimi 'mi' li sona e nimi 'mi mute''
User avatar
janAetherStar
Posts: 146
Joined: Sat May 25, 2013 3:23 am
Contact:

Re: "mi" li "mi mute"

Post by janAetherStar »

jan Lope o, pona! a, ken la mi sitelen kepeken nasin nasa mi >.< taso sina sona e toki mi la, ni li pona :)

jan Kipo o, sina pona tawa mi! tenpo ni la mi sona e nasin toki sina. :) a, sitelen lili "," li pona mute tawa mi. taso, ken la nasin mi li nasa tawa jan ante (anu jan ante ali). >.< a mi wile toki e ijo pi nasin sitelen mi. tenpo kama la mi pali e ni. :) ni kin: mi pilin e ni: mi sitelen e nimi "pilin pona" la mi sitelen e nimi "pilin pona", li sitelen ala e nimi "pona pilin". mi sitelen e nimi "pona pilin" la mi sitelen e ijo pi pilin jan. ni li nasin pona sina anu seme? :) mi kepeken nimi ni la ken la jan ante li sona e toki mi. ona li sona la ona li sona e ni kin: nimi "pilin pona" pi pilin jan en nimi "pilin pona" pi nasin pilin li aaaante :D

sina tu o, lon pona!
ale li pona. :)
sina o sona e ni.
janKipo
Posts: 3064
Joined: Fri Oct 09, 2009 2:20 pm

Re: "mi" li "mi mute"

Post by janKipo »

pona. taso jan mute li kepeken nimi 'pilin pona' tawa pilin jan. jan lili li toki e ijo pi nasin pilin. mi la nimi 'pona pilin' pi tawa pilin jan' li pona ali.
User avatar
jan_Lope
Posts: 294
Joined: Sat Apr 06, 2013 1:30 pm
Location: mi lon ma tomo Pelin.
Contact:

Re: "mi" li "mi mute"

Post by jan_Lope »

jan janAetherStar o, toki!
ni kin: mi pilin e ni: mi sitelen e nimi "pilin pona" la mi sitelen e nimi "pilin pona", li sitelen ala e nimi "pona pilin". mi sitelen e nimi "pona pilin" la mi sitelen e ijo pi pilin jan. ni li nasin pona sina anu seme? :)
mi sona ala e toki sina ni.
What does it mean?

jan Kipo o, toki!
mi la ...
mi sona ala e toki sina ni.
What does it mean?
pona!
jan Lope
https://jan-lope.github.io
(Lessons and the Toki Pona Parser - A tool for spelling, grammar check and ambiguity check of Toki Pona)

On my foe list are the sockpuppets janKipo and janSilipu because of permanent spamming.
janKipo
Posts: 3064
Joined: Fri Oct 09, 2009 2:20 pm

Re: "mi" li "mi mute"

Post by janKipo »

'mi la' = "In my opinion"
I take AetherStar to say "When I write 'pilin pona' , I write 'pilin pona' and not 'pona pilin'. I write 'pona pilin' when I write about human feelings. Is this a good procedure? " That is, AS uses 'pilin pona' as a verb+ adverb construction meaning "good at thinking/feeling" and uses 'pona pilin' for what the community has fallen into writing as 'pilin pona', namely, a sense of comfort, well-being, etc. That is, AS has adapted to the general pattern of 'pona lukin' etc. in tp, rather than borrowing from English, etc.
User avatar
jan_Lope
Posts: 294
Joined: Sat Apr 06, 2013 1:30 pm
Location: mi lon ma tomo Pelin.
Contact:

Re: "mi" li "mi mute"

Post by jan_Lope »

'mi la' = "In my opinion"
"In my opinion" = mi pilin e ni: ...
'mi la ...' = IF mi THEN ... ??? - It makes no sence for me.
ni kin:
The grammar is wrong. Maybe you mean: "ni li kin."?
pona!
jan Lope
https://jan-lope.github.io
(Lessons and the Toki Pona Parser - A tool for spelling, grammar check and ambiguity check of Toki Pona)

On my foe list are the sockpuppets janKipo and janSilipu because of permanent spamming.
janKipo
Posts: 3064
Joined: Fri Oct 09, 2009 2:20 pm

Re: "mi" li "mi mute"

Post by janKipo »

"in the context of me, in my world" 'la' means "only if/when" only when what precedes is a sentence.
'ni kin' is a fragment and so grammars go crazy with it and its ilk. Basically, though, any well-formed sentence part (and this is NP)can stand alone with context supplying the rest of the sentence around it. So far, only answers to questions and 'la' phrases are handled by the standard grammar. I suppose this is from something like 'mi toki e ni kin' "I say this too'.
User avatar
jan_Lope
Posts: 294
Joined: Sat Apr 06, 2013 1:30 pm
Location: mi lon ma tomo Pelin.
Contact:

Re: "mi" li "mi mute"

Post by jan_Lope »

"in the context of me, in my world"
OK, it seems to be your personal Toki Pona slang. But who can understand it?
'ni kin' is a fragment and so grammars go crazy with it and its ilk.
Bad grammar is no basis for good understanding, especially in Toki Pona.
pona!
jan Lope
https://jan-lope.github.io
(Lessons and the Toki Pona Parser - A tool for spelling, grammar check and ambiguity check of Toki Pona)

On my foe list are the sockpuppets janKipo and janSilipu because of permanent spamming.
Post Reply